Хронология

Историята на КТБ е интересна още от самото й начало. След 2005 всяко правителство внася нов аспект в развитието на банката и играе важна роля първо за нейното разрастване, а после за нейния крах. Вижте основните събития, които съпътстваха КТБ от началото до ден-днешен.

1988 - 2005

Предистория

Предшественикът на КТБ „Булгарсовинвест” е създадена като смесено дружество на Българската външнотърговска банка (сегашната Unicredit Bulbank) и Внешэкономбанк (Банката за външноикономическа дейност на СССР, днес VTB) още през 1988 г. През 1994 г. е преобразувана в КТБ, а през 2000 Булбанк я продава на частни инвеститори. Купуват я десет офшорни компании, всяка от които има под 10% от акциите и така не подлежат на задължителната проверка на Банков надзор. Зад тях стои група български реални акционери сред които и Цветан Василев.
През този период Цветан Василев е активен играч и в енергийната приватизация, в която си партнира с Богомил Манчев. Още…

P0040980n

2005 - 2009

Правителство на тройната коалиция 2005-2009

С идването на Тройната коалиция започва периодът, в който от бутикова банка КТБ започва да набира сили, да расте, придобива активи и навлиза във важни сфери на влияние. За четири години активите й нарастват четири пъти и достигат 2 млрд. лв. В средата на този период КТБ започва да финансира изкупуването на медии в мартньорство с депутата от ДПС Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева. Това са и годините, когато държавата започва да концентрира държавни средства под формата на депозити в банката. Още…

P0147415N

2009 - 2013

Първо правителство на Бойко Борисов

Правителството на Бойко Борисов идва със заканата да разруши “модела на КТБ”, но вместо това става негов приемник. Държавните пари в банката се увеличават, а през годините след 2009 г. банката изкупува голямо количество активи във всички сектори на икономиката. Партньорстовото Пеевски-Василев си осигурява ключово влияние и в съдебната система, което след време ще се обърне срещу един от двамата партньори след тяхната раздяла. Още…

P0255658N

2013 - 2014

Служебните правителства и правителството на Орешарски

За този кратък период се изреждат общо три правителства, от които две служебни. Василев започва да финансира свой политически формат в лицето на Николай Бареков и “България без цензура”. Тандемът Пеевски-Василев директно вземат решения при съставянето на кабинета Орешарски. В този период Пеевски е предложен за председател на ДАНС, което предизвиква масови протести. Моделът КТБ се разпада, а това води до фалита на банката. Още…

P03041605N

2014 - досега

Второ и трето правителство на Борисов – досега

Фалитът на банката вече е официален, а отрицателният й капитал е 3.75 млрд. лв. За главен виновник е посочен Цветан Василев, който вече е напуснал страната и актуално живее в Сърбия. С поредица от цесии много от кредитите на банката са прихванали от длъжници и реално в нея няма да постъпят голяма част от раздадените пари. Прокуратурата разследва Цветан Василев, докато на Пеевски не се гледа като на част от модела. Назначена е чужда компания, която да проследи къде са изчезнали парите на банката. Докладът на Alix Partners не се обявява публично. Историята е с отворен край. Още…

P0280304N